Havlíčkův Brod se chystá na velkou akci s Armádou ČR i složkami IZS

Zobrazeno 12. 6. 2024


Havlíčkobrodské letiště čekají ve čtvrtek 13. června dvě velké akce - Den složek IZS (složek integrovaného záchranného systému) a Modré nebe nad Havlíčkovým Brodem, prezentační akce Armády ČR. Obě akce nabídnou návštěvníkům statické i dynamické ukázky techniky. K vidění budou průlety vojenských letounů GRIPEN i CASA, hašení hořícího oleje nebo simulace dopravní nehody. Akce pod záštitou města Havlíčkův Brod bude probíhat od 9:00 do 19:00 hodin v prostorách Aeroklubu Havlíčkův Brod, přičemž dopoledne bude vyhrazeno především žákům a studentům škol. Město chystá i posílení odpoledních spojů MHD ve směru Havlíčkovo náměstí a letiště, aby se mohli obyvatelé města na akci pohodlně přepravit.

Havlíčkův Brod bude 13. června hostit dvě významné akce. Modré nebe nad Havlíčkovým Brodem pořádá jako svou náborovou akci Armáda České republiky. Kromě toho čeká na obyvatele Havlíčkova Brodu ve stejný den a na stejném místě i jedna pravidelná, návštěvníky velmi oblíbená akce s názvem Den složek IZS.

„Jsem velmi rád, že město Havlíčkův Brod hostí tyto dvě mimořádné akce. O to raději jsem, že se nám podařilo je spojit do jednoho velkého projektu, který v poměrech Havlíčkova Brodu nebude mít obdoby,“ říká Zbyněk Stejskal, starosta města Havlíčkův Brod a dodává: „Dnes více než kdy jindy se ukazuje, jak nesmírně důležitá je role Armády ČR a složek Integrovaného záchranného systému a věřím, že podobné akce pomohou k tomu, aby se nejen mladí lidé mohli seznámit s těmito profesemi a třeba se jednou rozhodli připojit k těmto hrdinským řadám.“

Během dne si budou moci návštěvníci prohlédnout například vrtulníky W-3A SOKOL, Mi-17, Enstrom 480, bojové vozidlo pěchoty PANDUR II nebo simulátor letounu L-159 ALCA, vyprošťovací verze vozidla Tatra „MAMUT“ z brigády rychlého nasazení, lehké vozidlo Land Rover Defender „KAJMAN“ výsadkového pluku, vybraná vozidla a zbraně Vojenské policie včetně pyrotechnického robota, lehké obrněné vozidlo DINGO protiletadlového raketového pluku nebo třídimenzionální radiolokátor ST-68U CZ ze staroboleslavského pluku. 

„Záleží nám na tom, aby se občané, kteří nebydlí v těsném sousedství vojenské posádky nebo v tradičních oblastech konání velkých armádních akcí na veřejnosti, mohli blíže seznámit s armádou. Dětem i dospělým chceme přiblížit kousek z bohatého vojenského světa a předvést alespoň část z toho co vojenští profesionálové dokáží. Zároveň bychom jim chtěli ukázat, že při troše odvahy a odhodlání se i oni mohou stát jedním z nás, protože možnosti uplatnění v armádě jsou opravdu velmi široké," uvedl k akci velitel vzdušných sil generálmajor Petr Čepelka.

Svou techniku na akci současně předvede i Hasičský záchranný sbor Kraje Vysočina, Hasičský záchranný sbor Správy železnic, Policie ČR, Městská policie, Zdravotnická služba Kraje Vysočina, Český červený kříž Havlíčkův Brod nebo Vězeňská služba ČR – věznice Světlá nad Sázavou. Divácky velmi atraktivní budou jistě ukázky hašení hořícího oleje nebo výcviku psů při plošném vyhledávání, zadržení pachatele, apod. K vidění bude i ukázka simulace dopravní nehody, leteckého hašení požáru nebo slaňování.

„Tato akce nabízí jedinečnou příležitost pro veřejnost nahlédnout do bohatého světa Integrovaného záchranného systému, a zároveň se seznámit s výzvami, kterým náš tým každodenně čelí. Spojení s akcí Armády České republiky přináší do letošního ročníku zcela nový rozměr. Lidé si tak budou moci prohlédnout široké spektrum techniky a zhlédnout dynamické ukázky ve větším měřítku,“ říká za hasiče Luboš Vacek, ředitel územního odboru Havlíčkův Brod.

Všechny dynamické ukázky v rámci obou akcí budou probíhat v časových blocích 10:00 – 11:30, 12:30 – 14:00; 16:00 – 17:30. Město Havlíčkův Brod v tuto chvíli připravuje i možnost posílení MHD ve směru Havlíčkovo náměstí a letiště Havlíčkův Brod v časech dynamických ukázek.